Kwas hialuronowy bywa także nazywany eliksirem młodości. Wykazuje on zdolność absorpcji i zatrzymywania wody, co prowadzi do odpowiedniego nawilżenia i utrzymania elastyczności skóry oraz innych tkanek. Jest z powodzeniem stosowany zarówno w branży kosmetycznej, jak i w medycynie estetycznej! Co trzeba wiedzieć o kwasie hialuronowym? Jakie właściwości są najważniejsze?

Czym jest kwas hialuronowy?

Warto zauważyć, że kwas hialuronowy jest jedną z najważniejszych substancji w grupie glikozaminoglikanów, czyli polisacharydów zbudowanych z jednostek dwucukrowych. W cząsteczce takiego kwasu znajdują się kwas D-glukuronowy oraz N-acetyloglukozamina. Występuje on naturalnie w organizmie człowieka i innych kręgowców, najczęściej pod postacią hialuronianu sodu. Co ciekawe, dla celów medycznych kwas HA jest pozyskiwany zazwyczaj z tkanek zwierzęcych (skóra rekina, gałki oczne kręgowców, grzebienie kogutów). Jego źródła znajdują się także w niektórych szczepach niepatogennych bakterii. Mając na uwadze budowę cząsteczkową, kwas hialuronowy dzieli się na wielkocząsteczkowy (HMW-HA), średniocząsteczkowy (MMW-HA) i małocząsteczkowy (LMW-HA). Im mniejsza cząsteczka kwasu, tym większa zdolność wnikania w głębokie warstwy skórne!

Właściwości kwasu hialuronowego

Jakie są właściwości kwasu hialuronowego? Zależą one głównie od miejsca występowania substancji. Ponad 50% HA znajdziemy w skórze, a pozostałe ilości rozmieszczone są w tkankach. Najistotniejsze właściwości i działanie kwasu HA to przede wszystkim:

  • Utrzymywanie równowagi w organizmie i udział w procesach przemieszczania, reprodukcji i różnicowania komórek.
  • Wpływ na odpowiednie funkcjonowanie struktury otaczającej komórki w tkankach łącznych (tzw. macierz międzykomórkowa). 
  • Regulacja elastyczności i nawilżenia skóry. 
  • Przyspieszanie tworzenia fibryny, która jest ważnym elementem procesu krzepnięcia. 
  • Wsparcie w gojeniu ran i hamowania namnażania się bakterii. 
  • Regulacja optymalnego nawilżenia oczu. 
  • Wpływ na odpowiednie funkcjonowanie strun głosowych. 

Okazuje się, że cząsteczki kwasu HA o większych rozmiarach działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Z kolei mniejsze mają na celu wspierać układ odpornościowy i działać prozapalnie. 

Zastosowanie kwasu hialuronowego

Gdzie zazwyczaj stosuje się kwas hialuronowy? Unikalne właściwości sprawiają, że jest on z powodzeniem wykorzystywany w terapiach medycznych i jako składnik preparatów do pielęgnacji. Znajdziemy go w kremach przeciwzmarszczkowych i nawilżających, które doskonale ujędrniają i uelastyczniają naskórek oraz chronią przed wolnymi rodnikami tlenowymi. Nie bez znaczenia jest też to, że z właściwości kwasu HA korzysta także medycyna estetyczna, okulistyka, ortopedia i ginekologia!

Przykładowo w medycynie estetycznej składnik ten znajduje zastosowanie do zabiegów wyrównywania blizn, powiększania ust, mezoterapii, czy też modelowania konturu twarzy. Procedury tego rodzaju opierają się na precyzyjnych iniekcjach kwasu HA, co pozwala uzyskiwać długotrwałe i naturalne efekty!

Categorized in:

Makijaż, Uroda,

Last Update: 24 lutego, 2025