Skóra pełni w naszym organizmie bardzo wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim jednak chroni nasze narządy poprzez mikrobiom, o który warto szczególnie dbać! Jeśli zastanawiasz się, czym on właściwie jest i co należy o nim wiedzieć to zajrzyj do tego artykułu. Dzięki informacjom w nim zawartym nie będziesz mieć wątpliwości, na czym polega dobrze zaplanowana pielęgnacja skóry.
Co to jest mikrobiom skóry i co należy o nim wiedzieć?
Mikrobiom to nic innego, jak ogół drobnoustrojów, który kolonizuje właściwy narząd. Mikrobiom odnajdziemy w kelitach, ale też w przewodzie pokarmowym, czy innej części wewnętrznej ciała. Na mikrobiom składa się ogół mikroorganizmów, do których należy zaliczyć bakterie, grzyby, roztocza, czy wirusy. Wszystkie one znajdują się na powierzchni naszej skóry.
Co ciekawe, choć na słowo bakterie i wirusy zwykle przechodzą nas dreszcze, bo z reguły kojarzą się one z chorobami to w praktyce jest to zespół drobnoustrojów, które sprzyjają zachowaniu zdrowego organizmu. Dlatego o dobrze zachowany mikrobiom trzeba dbać.
Warto też mieć na względzie to, że każdy mikrobiom jest indywidualny, a zależy od wielu czynników. Będzie się on natomiast zmieniał wraz z wiekiem i podczas konkretnych infekcji.
Z czego składa się każdy mikrobiom? Te informacje warto znać!
Indywidualnie funkcjonujący mikrobiom składa się ze wspomnianych bakterii i wirusów, pomiędzy którymi jednak zachowana zostaje równowaga.
Najbardziej zróżnicowany mikrobiom będzie natomiast występował u małego dziecka w wieku do 3 lat. Wraz z wiekiem w mikrobiomie będą zachodziły zmiany konkretne zmiany, które przygotują skórę do dorosłego funkcjonowania.
Prawidłowo funkcjonujący mikrobiom ma wiele istotnych funkcji do spełnienia, w tym odpowiada za rozwojem wielu alergii, utrzymania właściwego pH, czy wsparcia bariery hydrolipidowej skóry. Mikrobiom będzie też stymulował komórki odpornościowe do prawidłowej reakcji na wszelkiego typu czynniki zewnętrzne.
Negatywny wpływ na Twój mikrobiom skóry mogą mieć zarówno zanieczyszczenia środowiska, jak również promieniowanie UV, zaburzenia hormonalne, czy stosowanie antybiotyków. Do jego złej kondycji przyczyniać będzie się też niewłaściwa dieta oraz uszkodzenia na skórze, czy też źle wykonana pielęgnacja. Dlatego w celu zachowania mikrobiomu w dobrym stanie zawsze dostosowuj pielęgnację do indywidualnych wymagań, pamiętając o rutynie i nawilżeniu. Sięgaj po właściwe składniki aktywne, jak również oczyszczaj skóry zawsze, gdy będzie to konieczne. Do tego koniecznie pamiętaj o skrupulatnie zaplanowanej ochronie przeciwsłonecznej i dodatkowym wsparciu odżywiającym skórę.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące pielęgnacji skóry lub zastanawiasz się nad doborem zestawu praktycznych kosmetyków to poproś o wsparcie kosmetologa lub dermatologa. Posiadając rzetelne informacje i rozbudowaną wiedzę z pewnością dopasujesz dla siebie taką pielęgnację, która utrzyma Twój mikrobiom w jak najlepszym stanie.
Już wiesz, jak dbać o swój mikrobiom? Zadbaj o niego już teraz i w jak najlepszy dla siebie sposób!